Interest Group Committees

Chair: Matthew Deaves – Eurofins | mgt

Helen Davies – Aurecon

Michael Edwards – EBG Environmental Geoscience

Ian Gregson – GHD

Lotta Liddell – Babbage Consultants NZ

Dru Marsh – EPA VIC

Ross McFarland – AECOM

Tim Muller – Landpro

Simone Noonan – Hazrem

Pierina Otness – Dept Health

Simon Paykel – Maynard Marks


Chair: Ruth Jarman – Environmental Risk Sciences

Karl Bowles – RPS

Marc Centner – ALS Environmental

Jonathan Coakley – Tonkin + Taylor

Charles Grimison – Ventia Pty Ltd

Victoria Lazenby – ARCADIS

Cheryl Lim – National Measurement Institute

Anna Lundmark – Hunter Water Corporation

Annette Nolan – Ventia Pty Ltd

Vicki Pearce – Conscia

Andrew Rumsby – Pattle Delamore Partners

Robert Symons –  'eurofins | mgt


Chair: Frederic Cosme – Golder Associates Pty Ltd

Richard Campbell – HydroTerra

Camillo Coladonato – Dow Chemical

Joe Duran – Golder Associates Pty Ltd

Tina Girard – Dept Environment & Heritage Protection

Lange Jorstad – Geosyntec Consultants

Anne Northway  – EPA VIC

Casey O'Farrell – Coffey

John Rayner – CSIRO

Sarah Scheiss – Tonkin + Taylor

Tamie Weaver – ERM

Andrei Woinarski – Senversa Pty Ltd


Chair: Miles Stratford – MethSolutions

Giovanni Agosti – Envirolab

Graham Corban – Hill Labs

Hannah Crisp – ChemCentre

Ryan Matthews – Meth Screen

Paul Newell – Dept Water and Environmental Regulation WA

Anthony Saunders – EnviroSure

Liam Taylor – Savana Environmental

Jackie Wright – enRiskS   


Chair: Therese Manning – Environmental Risk Sciences

Judith Betts – Bayside City Council

Meredith Burgon – Maple Auditing

Stephen Cambridge – EHS-Support

Marcus Herrmann – Riley Consultants

Victor Kabay – EPA VIC

Ken Kiefer  – ERM

John Massie – Western Environmental

Carmel Parker – Johnstone McGee & Gandy

Lean Phuah – Tonkin + Taylor


Chair: Tony Scott – Coffey

Fouad Abo – GHD

Tanya Astbury – Viva Energy

Ian Batterley – Senversa

Mitzi Bolton

Scott Carroll – Tellus Holdings

John Hunt – Ventia Pty Ltd

Ciaran Lavery – ARCADIS

Peter Nadebaum – GHD

David Tully – Contaminated Land Solutions Pty Ltd

Kristin Wasley – EPA VIC

Louise Wilson – Jacobs


Chair: Jackie Wright – enRiskS

Chris Bailey – Tonkin + Taylor

Dawit Bekele – University of Newcastle

Meredith Burgon – Maple Auditing

Matthew Collyer – Meinhardt Group

Dane Egelton

Brendan Grant – Kleinfelder

Adrian Heggie – WSP

James Lucas – The Environmental Protection Group

Aidan Marsh –  Biogas Systems Australiac

Stuart Thurlow –  Australian Environmental Auditors


ALGA Industry Directory

Platinum Partners

Gold Partners

Silver Partners

Bronze Partners

Logo

© Australasian Land & Groundwater Association 2018

Disclaimer | Privacy Policy