ACN 151 172 735     ABN 70 240 612 745     IRD 116 017 768


Logo

A Studio 40 Hoddle St Robertson NSW 2577
P 1300 789 719 or +61 2 4885 1136
E secretariat@landandgroundwater.com

Branch Committees 2019

AUSTRALIA

 

Kieren Burns – ALS Environmental

Toby Carter – Toby Carter Consulting (Chair)

Shya Jackson – WSP

Steven Kirsanovs

Gemma Londema – CSIRO

Graeme Miller – Senversa

Kyra Reznikov – Finlaysons

Lexi Schwarz – Dept of Planning, Transport & Infrastructure

Dainis Skabe – SA Water

Tom Wilson – Earth Science Information Systems

Ehsan Eftekhari - Griffith University

Michael Heery – ALS Environmental

Daniela Lacerda - Veolia Environmental Services (Aust) Pty Ltd

Kimberly Lam – WSP

Bernice Ng – GHD (Chair)

Michael Nicholls - iEnvironmental Australia Pty Ltd

Chris Pratt - Griffith University

Andrew Thomas – Enviropacific

Jeremy Wicks - Coffey

Lauren Bourke – RPS

Scott Carroll – Tellus Holdings

Kelly Lee – SESL Australia

Gabrielle Guthrie – Guthrie Legal

Paul Harvey – EPA VIC

Victoria Lazenby – ARCADIS

Tom Madill – Tonkin + Taylor

Will Magnus – Enviropacific (Chair)

Peter Mercuri – Matrix Drilling

Will Nunn – PLC Consulting

Clinton Smiljanic – Environmental Earth Sciences

Gemma Williams – Peter J Ramsay & Associates

Howard Bridgman – GHD

Brendan Grant - Kleinfelder Australia (Chair)

Kirsty Greenfield – Ramboll

Erika Heiden – LI Resources

Steven James – EPA NSW

Peter Keyte – ALS Environmental

Anna Lundmark – Hunter Water Corporation

Shandel Coleman – Australian Environmental Auditors

Matthew Deaves - eurofins | mgt

Darcy Doyle – Allens

Neil foster – iluka Resources

Michelle Grassi – Chevron Australia

Shane Healey – Caltex

Ciaran Lavery – ARCADIS

Justin Lumsden – Senversa (Chair)

Robin Smolarek – Water Corporation

Peter Zafiropoulos - GHD

Scott Carroll – Tellus Holdings

Peter Brogan – Sydney Water

Scott Carroll – Tellus Holdings

Emmylou Cooke – GHD

Nick Cowman – Enviropacific (Chair)

Charl Du Preez – eurofins | mgt

Chris Duesterberg – Nation Partners (Chair)

Jarrod Irving – Jemena

Naomi Lee – EPA NSW

Adam Sullivan – Sullivan – ES

Danielle Toase – ARCADIS

Howard Waldron – Lotsearch

Luke Finley – Elgin Associates

Sophie Le Roux – Pitt & Sherry Consulting

Carmel Parker - Johnstone McGee & Gandy

Jeremy Richardson - Australian Antarctic Division (Chair)

 

NEW ZEALAND

 

Barton Bauzon – Auckland Council

Cara Di Vitto – Tonkin + Taylor

Marcus Herrmann – Riley Consultants

Stanley Howell – Aurecon

Colin Jowett – Golder Associates

Marija Jukic – Auckland Council

Erika McDonald – ENGEO

Erin Richards – Pattle Delamore Partners

Andrew Walker – GHD

Luke Beirne – Aurecon

Nathan Capper – Bay of Plenty Regional Council

Jonathan Findon – Geohazard environmental

James Gladwin – WSP-Opus

Mary Hill – Cooney Lees Morgan

Susie Humphrey – Pattle Delamore Partners

Matthew James – GHD

Terriann Payne – Tauranga City Council

Alan Woodger – Stratum Consultants

Stuart Cole – 4Sight Consulting

Helen Davies – Aurecon

Cecilia Gately – GHD

Shona Hobbs – AECOM

Stephanie Koviessen – Golder Associates

Hannah Mirabueno – Christchurch City Council

Gareth Oddy – ENGEO

Rachel Rait – Babbage Consultants

Warren Sharp – Davis Ogilvie & Partners

Annie Timms – Environment Cantebury

Jens Zollhofer – Eliot Sinclair & Partners

Carla Bates – Kiwi Rail

James Blackwell – 4Sight Consulting

Ben Hutchison – GHD

Martin Robertson – Z Energy

Sarah Schiess – Tonkin + Taylor

Kim Wepasnick – Ministry for the Environment

ALGA Industry Directory

Platinum Partners

Gold Partners

Silver Partners

Bronze Partners

Regulator Members

Logo

© Australasian Land & Groundwater Association 2018

Disclaimer | Privacy Policy